O rozwadze w wyborze.

Nie dla każdego pożyteczniejsze jest to, co samo przez się jest lepsze. Żeby coś komuś było prawdziwie pożyteczne, potrzeba brać pod uwagę okoliczności, w jakich się on znajduje.

(S. Ignat. vitae l. 4)
  Nie każdy pokarm, chociażby najlepszy, dla każdego żołądka i nie każde lekarstwo, chociażby najdroższe, nadaje się do każdej choroby: tak również i w wyborze dobrego bacznej trzeba uwagi, aby uniknąć błędu. 
  Gdyby dobrej woli towarzyszył zawsze przenikliwy i na wszystkie okoliczności baczny rozum, to w wyborze dobrego nie byłoby tylu pomyłek, ile jest teraz. Cnota nie jest cnotą, jeśli nie łączy się z roztropnością. 
  Nawet w rzeczach najlepszych potrzeba zasięgać obcej rady, jeśli nie chcemy nabywać doświadczenia własnym nieszczęściem. Drogo kosztuje ta nauka, którą się zdobywa za pośrednictwem własnych błędów. Lepiej jest pytać, niż błądzić. 
  Nie każdego barki są sposobne do niesienia tych samych ciężarów. Łatwo się ugną, albo nawet zupełnie skruszą, jeśli przed włożeniem ciężaru, najpierw sił nie wypróbujemy. Inne zdanie jest o dobroci rzeczy, a inne o jej użyteczności. Zawsze zważaj, czy to co samo z siebie dobre, jest zarazem dla ciebie użyteczne?


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *